Najczęstsze Problemy Piercingu i Pielęgnacja po Zabiegu
Jeśli piercing jest wykonany przez profesjonalnego piercera i pielęgnacja przebiega zgodnie z zaleceniami, rzadko dojdzie do komplikacji. Jednak czasami faktycznie, mogą wystąpić problemy. Mogą one wynikać z różnych powodów, w zależności gdzie piercing jest umieszczony i w jaki sposób o niego dbałeś.
Prawidłowa higiena rąk i paznokci jest najważniejszym priorytetem, jeśli myślimy o zadbanym i wolnym od infekcji piercingu.
Przemywaj swój piercing tylko rano i wieczorem lub w razie potrzeby. Jeśli zbyt często go czyścisz, usuwasz komórki skóry, które powstały wokół nowego piercingu, a także jego naturalną warstwę tłuszczową, którą organizm wykorzystuje do regeneracji. To trochę tak, jakbyś zbyt często brał kąpiel. Skóra może stać się czerwona i podrażniona, ponieważ usuwasz jej naturalne właściwości.
Aby umożliwić prawidłowe gojenie się nowego przekłucia, przemywaj je tylko rano i wieczorem, chyba że jest szczególnie brudne.
Jeśli Twój piercing spuchnie, oprócz regularnego przemywania go, należy użyć roztworu soli fizjologicznej aby zmniejszyć obrzęk. Stosowanie tej mieszanki ma ogromne zalety:
Jeśli podróżujesz i nie chcesz zabierać dużego opakowania, możesz użyć jednorazowy patyczek z płynem dezynfekującym.
Możesz także przygotować roztwór soli fizjologicznej w domu. Pamiętaj tylko, aby nigdy nie używać do tego soli kuchennej.
Infekcja piercingu dzieje się w momencie, kiedy piercing wchodzi w kontakt z bakteriami.
Jeśli piercing był wykonany przez profesjonalnego piercera, używa on rękawiczek, sterylnych szczypiec, sterylnych igieł, oraz na koniec sterylnej biżuterii. Higiena jest najwyższym priorytetem dla piercerów. Mniej niż 5% wszystkich zainfekowanych piercingów występuje w studio piercingu. Pozostałe 95% ma miejsce podczas okresu gojenia.
Jeśli dopiero co wykonałeś swój pierwszy piercing, możesz mieć wątpliwości czy jest zainfekowany czy nie.
W nowych piercingach, może wyciekać płyn z rany, który ma taki sam żółtawy kolor jak płyn w zainfekowanym przekłuciu. Łatwo jest pomylić jedno z drugim. Możesz jednak sprawdzić, czy Twój piercing jest zainfekowany czy nie sprawdzając te cztery cechy:
Jeśli doświadczysz wszystkich czterech objawów, z wydzielającym się płynem lub bez niego, powinieneś potraktować swój piercing jakby był zainfekowany.
Jeśli Twój piercing jest zainfekowany, nie zdejmuj biżuterii, ponieważ infekcja może zostać uwięziona wewnątrz skóry. Zadbaj o infekcję używając roztworu soli fizjologicznej.
Jeśli infekcja nie ustępuje, udaj się do profesjonalnego piercera.
Infekcje mogą być leczone przy użyciu mydła lub chlorheksydyny, jeśli jest otwarty kanał zakażenia. Jeśli infekcja jest uwięziona pod skórą, powinna być leczona penicyliną lub podobnymi antybiotykami.
Jeśli mamy do czynienia z biżuterią do piercingu, alergie są tutaj ważnym tematem. To czy biżuteria wywołuje alergię jest związane z zawartością niklu.
Możemy Ciebie zapewnić, że wszystkie produkty w Bodymod są zgodne z przepisami EU dotyczących zawartości niklu w biżuterii do piercingu.
Dzięki temu, możesz bezpiecznie używać biżuterii Bodymod bez ryzyka wystąpienia alergii na nikiel.
Nikiel jest substancją występującą w wielu materiałach. Alergia na nikiel pojawia się na skórze w postaci czerwonych plam, gdzie miała ona kontakt z metalami uwalniającymi nikiel. Może to powodować swędzenie, wypryski i pęcherze.
Jeśli kiedykolwiek miałeś wysypkę lub reakcję alergiczną podczas noszenia srebra, prawdopodobnie jesteś uczulony na nikiel.
Istnieje różnica między biżuterią do piercingu, która zawiera nikiel, oraz biżuterią do piercingu która uwalnia nikiel. Dla przykładu stal chirurgiczna, zawiera śladowe ilości niklu, ale nie uwalnia go dzięki mikro-polerowanemu wykończeniu.
Jeśli masz jednak alergię na nikiel, powinieneś trzymać się materiałów które jego nie posiadają, takich jak tytan, PTFE, lub akryl.
Piercingi zakryte przez ubrania, jak dermale, w pępku, sutku i intymne mogą być niewygodne, gdy nosisz obcisłe ubrania. Nowe piercingi mogą nawet boleć. Aby uniknąć tego dyskomfortu należy zacząć od poluzowania ubrania. Jeśli problem nie ustępuje, możesz rozważyć użycie bardziej elastycznej biżuterii do piercingu wykonanej z PTFE. Porozmawiaj ze swoim piercerem, jeśli żadne z rozwiązań nie działa. Twój piercer będzie w stanie ocenić, czy piercing za bardzo wystaje, lub spróbować innego kolczyka, który nie ma ostrych krawędzi, i nie będzie zaczepiał się o ubrania.
Kiedy wprowadzamy obce przedmioty do naszego ciała, może ono próbować je odrzucić. Jest to zupełnie naturalną reakcją, jeśli Twoje ciało chce odrzucić biżuterię do piercingu.
W niektórych częściach ciała, jest to bardziej prawdopodobne. Jednym z przykładów jest odrzucenie przez ciało biżuterii do piercingu dermal.
Przy odpowiedniej pielęgnacji i odpowiednim materiale, można zrobić wiele aby zapobiec odrzuceniu przez ciało piercingu.
Tak długo jak piercing się goi, istnieje większa szansa, że ciało będzie odrzucać biżuterię, gdyż jest w bezpośrednim kontakcie z ciałem. Podczas kiedy ciało otworzy nową warstwę skóry pomiędzy otworem piercingu i biżuterią, nowy naskórek tworzy barierę między ciałem i piercingiem. Zmniejsza to szanse na odrzucenie kolczyka.
Możesz pomóc organizmowi tworzyć nową skórę poprzez zapewnienie właściwej opieki piercingowi przy użyciu biżuterii z PTFE, gdyż jest miękka i elastyczna, co sprawia że podąża za kształtem otworu i ciałem. W ten sposób nie obciążasz piercingu, tak jak w przypadku użycia stali chirurgicznej. Jednak w niektórych przypadkach, jak np. w piercingu dermal, nie możesz użyć PTFE.